Jesteś tutaj: Home / Koncepcja

Jony miedzi i srebra w działaniu

Dzięki intensywnej współpracy ze sławnymi naukowcami i uznanymi laboratoriami na całym świecie, firma Necon na nowo zdefiniowała wielowiekową zasadę elektrofizycznego uzdatniania wody. Została wykonana ogromna praca, aby proces dezynfekcji i uzdatniania był stuprocentowo wolny od środków chemicznych, a zastosowanie innowacyjnej i opatentowanej elektrody wraz z odpowiednią konfiguracją urządzeń kontrolno-pomiarowych jest kluczem do wolnej od chemii dezynfekcji wody oraz eliminacji konieczności flokulacji. Co więcej, systemy Necon nie wymagają dostosowania poziomu pH. Poziom pH, określony dla wody pitnej, jest wystarczający dla prawidłowej pracy urządzeń.

Systemy Necon są zbudowane z mikroprocesorowej jednostki kontrolno-pomiarowej, opatentowanego zespołu elektrod, oraz osprzętu peryferyjnego takiego jak: filtry, pompy, urządzenia podgrzewające, odkamieniające i samoczyszczące.

Woda, która ma być uzdatniona i zdezynfekowana przechodzi przez specjalnie zaprojektowaną komorę zawierającą elektrody. Precyzyjnie kontrolowany prąd o niskim natężeniu aktywuje elektrody wymuszając emisję jonów miedzi (Cu++) oraz jonów srebra (Ag+).Odpowiednia ilość tych jonów nasyca wodę i wkład filtra, który oprócz swojej podstawowej roli filtrującej nabywa dodatkowo właściwości dezynfekujące. Zapobiega to formowaniu i gromadzeniu się kolonii mikrobiologicznych w filtrze. Po przejściu przez filtr jony miedzi i srebra wraz z wodą docierają do całego systemu wodnego: niecki basenowej, systemu wodociągowego itp, gdzie rozpoczyna ciągły proces dezynfekcji i uzdatniania.

Dogłębne badania przeprowadzone przez renomowane uniwersytety i centra badawcze potwierdziły wysoką skuteczność jonów miedzi i srebra w zwalczaniu najgroźniejszych bakterii, wirusów, grzybów, jak i alg oraz glonów – nawet tych, których nie są w stanie wyeliminować takie środki chemiczne jak chlor i jego związki.

W ciągu ułamka sekundy pozytywnie naładowane jony miedzi i srebra łączą się z negatywnie naładowanymi częściami mikroorganizmów. Ten proces u bakterii i wirusów powoduje uszkodzenie łańcuchów DNA, a w przypadku grzybów, alg i glonów zatrzymanie mechanizmu fotosyntezy.

Powyżej opisane procesy są najbardziej skuteczną alternatywą dla konwencjonalnej chemicznej metody dezynfekcji wody. Stosowanie tej metody zapewnia naturalną, pozbawioną specyficznego odoru dezynfekcję wody, która nie drażni skóry, oczu i śluzówek, oraz nie zanieczyszcza środowiska.

Od wieków wiadomo, że srebro zabija bakterie i wirusy, nawet te, które uodporniły się na działanie chloru. Siarczan srebra jest powszechnie używany jako środek dezynfekujący w leczeniu oparzeń i otwartych ran. Jest bezpieczny i używany przy leczeniu małych dzieci i niemowląt. Wiele naukowych publikacji udowadnia, że jony srebra wzmacniają układ odpornościowy człowieka. Z doświadczeń firmy Necon wynika, że najbardziej skuteczna zawartość jonów srebra w wodzie wynosi 10 ppb.

Srebro zabija bakterie i wirusy, nawet te, które
uodporniły się na działanie chloru.

Miedź jako pierwiastek śladowy, odgrywa istotną rolę w ludzkiej przemianie materii. Ma istotny wpływ na prawidłowe działanie wielu białek i enzymów, oraz formowanie się pigmentu skóry, jak również odgrywa ważną rolę w metabolizmie układu kostnego. Pozytywnie wpływa na centralny układ nerwowy. Organizm ludzki nie jest w stanie sam produkować miedzi, musi ją otrzymać wraz z pożywieniem (warzywa, chleb z mąki z pełnego przemiału, orzechy, ziarna). Poziom miedzi zalecany do prawidłowego procesu zwalczania mikroorganizmów, alg i glonów w wodzie wynosi od 0,5 do 0,7 mg/l. Warto zauważyć, iż polskie normy odnośnie wody pitnej dopuszczają stężenie miedzi w wodzie w wysokości 2mg/l. Dla przykładu zawartość miedzi w takich produktach jak zboża czy orzechy włoskie wynosi od 5 do 7 mg/kg.

Najważniejszą zaletą jonów miedzi i srebra jest to, że osiągają wysoką wydajności i działają w sposób ciągły w długim okresie czasu, tym samym zapewniając trwałą ochronę wody. Nawet gdy po przejściu wody przez filtr system został wyłączony, to efekt kumulacji trwa kilka miesięcy. Tak więc system jest niebywale elastyczny i nie wymaga ciągłego monitoringu i obsługi.

Systemy Uzdatniania i dezynfekcji wody firmy Necon są bardzo proste w użyciu i wymagają jedynie minimalnej obsługi. Wykazano, że jony miedzi i srebra są w stanie skutecznie wyeliminować wszelkiego typu zagrożenia jak: Cryptosporidium, z grupy E-coli,(włącznie z EHAC), Pseudomonas i legionella. Urządzenia firmy Necon są niezastąpione również w walce z takimi zagrożeniami jak wszelkiego rodzaju grzyby i pleśnie. Ta technika dezynfekcji wody może być używana praktycznie we wszystkich miejscach, w których trwałe zwalczanie mikroorganizmów jest wymagane.

Urządzenia firmy Necon pracują w ponad 40 tysiącach basenów i jacuzzi, na wielu plantacjach ogrodniczych i fermach zwierzęcych, są wykorzystywane w medycynie i przemyśle chłodniczym. Są to obiekty o wielkich gabarytach, jak choćby basen olimpijski w Atenach i basen miejski w Brukseli, czy duża instalacja, która chroni plantację orchidei w Bremie (północne Niemcy), ale można też je spotkać w setkach domów, hoteli i gospodarstw rolnych, gdzie są wykorzystywane do ochrony basenów, upraw i plantacji.