Zwalczanie bakterii Legionella | Necon Polska

Jesteś tutaj: Home / Legionella

Firma Necon Polska wyłączny dystrybutor systemów do dezynfekcji i uzdatniania wody Niemieckiej firmy Necon GmbH ma przyjemność zaoferować Państwu, certyfikowane urządzenia nowej generacji, do zwalczania bakterii z gatunku Legionella, charakteryzujące się największą skutecznością spośród oferowanych na rynku rozwiązań i technologii. Skuteczność została potwierdzona przez renomowane laboratoria na całym świecie, również przez akredytowane laboratorium Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, które wydało pozytywną opinię oraz przyznało atest higieniczny dla naszych systemów. W stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Holandii i wielu innych państwach, technologia dezynfekcji i uzdatniania wody przy pomocy jonów miedzi i srebra w takich obiektach jak: szpitale, hotele, biurowce, akademiki i w innych obiektach zamieszkania publicznego, jest technologią priorytetową i niemal całkowicie wyeliminowała zagrożenia związane z występowaniem bakterii Legionella i innych groźnych patogenów. Niespotykanie wysoka skuteczność oraz niskie koszty eksploatacji, to główne cechy technologii dezynfekcji i uzdatniania wody przy pomocy jonów miedzi i srebra, która systematycznie zastępuje dotychczasowo stosowane technologie oparte na związkach chloru, lamp UV itp.

Zwalczenie bakterii Legionella do poziomu akceptowanego przez nadzór sanitarny gwarantujemy w umowie zobowiązaniem zwrotu poniesionych kosztów przez kupującego w wypadku, gdy zastosowany system nie zwalczy bakterii Legionella do odpowiedniego poziomu.

Legionella pneumophila

Legionelloza, czyli legionelozowe zapalenie płuc (zwane inaczej „chorobą legionistów”), to niezwykle groźna choroba, wywoływana przez pałeczki bakterii o nazwie Legionella pneumophila. Początek jej „złej sławy” miał miejsce w roku 1976 w Filadelfii, gdzie zebrała ona spore żniwo wśród obecnych tam weteranów wojennych armii amerykańskiej. Spośród 221 zachorowań, 34 (a więc aż 15%) miało skutek śmiertelny.

Mimo upływu lat, choroba jednak nie ustępuje. Regularnie słyszy się bowiem o wystąpieniu kolejnych zakażeń, a jej szczepy obecne są w wielu miejscach naszego środowiska, także w Polsce. Jednym z nim jest woda. Bakterie wywołujące legionellozę występują dość powszechnie w jej naturalnym środowisku, ale także w różnego rodzaju popularnych dzisiaj „wynalazkach technicznych”: systemach klimatyzacyjnych, wodociągowych, w urządzeniach nawilżających itp. Ponadto bytują w komórkach (w środowisku wodnym w amebach, u człowieka w makrofagach i monocytach), namnażając się w temperaturze od 20°C do 45°C.

Legionella pneumophila

Legionelloza – objawy

„Choroba legionistów” objawia się najczęściej ostrym zapaleniem płuc, zwykle obustronnym, (z kaszlem i niewydolnością oddechową), przy obecności wysokiej gorączki (powyżej 38°C). Kliniczne objawy legionelozowego zapalenia płuc często jednak nie są charakterystyczne i nie różnią się od zapalenia płuc o innej etiologii. Rozpoznanie legionelozy wymaga zatem wykonania szeregu badań specjalistycznych, niezbędnych do ukierunkowania skutecznego leczenia. Zakażenie pałeczkami L. pneumophila może niekiedy przypominać grypę (po 2-5 dniach na ogół ulega samowyleczeniu) lub może występować jako przewlekłe zapalenie oskrzeli, inne uciążliwe schorzenie dróg oddechowych (np. kaszel przez wiele miesięcy), a nawet objawiać się jako ciągłe uczucie zmęczenia. Powyższym symptomom towarzyszy zazwyczaj tzw. splątanie umysłowe i liczne dolegliwości ze strony układu nerwowego. W niektórych przypadkach chory może nawet stracić przytomność. Dodatkowym sygnałem wskazującym na zakażenie pałeczkami Legionella są objawy bliskie zatruciu pokarmowemu – nudności, wymioty i biegunka.

Kto może ulec zakażeniu?

Zakażeniu bakteriami Legionella ulec mogą osoby w każdym wieku, choć najbardziej narażeni są ludzie starsi, w wieku średnim, przewlekle chorzy lub nałogowo palący papierosy. Do grupy wysokiego ryzyka zalicza się ponadto osoby o obniżonej odporności (której spadek nastąpił w wyniku długotrwałego leczenia, choroby nowotworowej lub AIDS). Chorobie ulec można także w trakcie pracy czy na wakacjach, podczas przebywania w warunkach umożliwiających inhalację rozpylonej wody: w sanatoriach, zakładach wodoleczniczych, kąpielowych, myjniach samochodowych, szklarniach, klimatyzowanych hotelach itp. Zakażony aerozol przenoszony jest także przez wiatr (na odległość sięgającą nawet 4 kilometrów) i powoduje zachorowania występujące na dużym obszarze wokół hoteli lub zakładów przemysłowych (posiadających urządzenia chłodzące, tzw. wieże chłodnicze).

Gdzie może dojść do zakażenia bakterią?

Do urządzeń i obiektów, które najczęściej są źródłem chorobotwórczych pałeczek Legionella należą: prysznice, baseny, jacuzzi, klimatyzatory, nawilżacze, spryskiwacze ogrodowe, inhalatory, fontanny, wanny perełkowe, sieci wody ciepłej oraz wieże chłodnicze systemów klimatyzacji lub chłodzenia przemysłowego. Do zakażenia ową bakterią może zatem dojść wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z aerozolem wodno-powietrznym, w którym użyto zakażonej wody. Paradoksalnie więc, najłatwiej zarazić się w miejscach naszego najczęstszego pobytu: w domu, w pracy, w ośrodkach wypoczynkowych, hotelach i szpitalach. Opisano nawet przypadki zakażenia noworodków w wyniku kąpieli w zakażonej wodzie.

Systemy Necon w walce z Legionella

W trosce o dobro naszych Klientów, marka Necon dołożyła wszelkich starań, by za pomocą swoich produktów zapewnić Państwu jak największy komfort użytkowania urządzeń wodnych. Tak powstał nowatorski i innowacyjny (a zarazem pierwszy w Polsce!) pomysł połączenia jonów miedzi i srebra, mający na celu skuteczne oczyszczanie i uzdatnianie wody. Jak bowiem dowiódł szereg testów i badań, ich zastosowanie okazało się najbardziej skuteczną metodą dezynfekcji i ochrony systemów przesyłu i gromadzenia wody, również przed bakterią Legionella. Obecność jonów miedzi i srebra w wodzie zapewnia także długotrwałą ochronę i – co bardzo istotne – nie powoduje korozji rur. Jony miedzi są przy tym najbardziej efektywne ze wszystkich stosowanych dotychczas na rynku środków i skutecznie niszczą wszelkie zagrożenia, nawet te zgromadzone w „biofilmie”.

Atestowane systemy Firmy Necon są uważane za najbardziej skuteczne i ekonomiczne rozwiązanie, które eliminuje wszystkie opisane powyżej zagrożenia. Co jednak najważniejsze, w swej ofercie posiada najnowszej generacji systemy, dające gwarancję trwałego zwalczenia Legionella w stopniu akceptowanym przez Nadzór państwowy.